رزین فنولی

رزین فنولی که با نام‌های رزین فنولیک ، رزین فنول فرمالدهیدو رزین فنوپلاست نیز شناخته می‌شود، یکی از قدیمی ترین و پرکاربرد ترین رزین‌های گرماسخت است. این نوع رزین‌ها از واکنش فنول و یا مشتقات آن با آلدهید در حضور کاتالیزورمناسب تهیه می‌شوند. رزول و نووالاک دو گونه مهم از این نوع رزین‌ها هستند. از ویژگی‌های مفید این رزین‌ها مقاومت حرارتی بالا و قیمت پایین آن است. از این رزین‌ها در تولید کامپوزیت‌ها، صنایع الکترونیک و همچنین به عنوان سپرهای حرارتی استفاده می‌شود.

این نوع از رزین ها بر اساس نسبت مولی مواد اولیه و نوع کاتالیزور، به دو گروه  رزول و نووالاک دسته بندی می شوند.

رزول ها :رزین­های فنولی که بر پایه کاتالیزور قلیایی هستند، اصطلاحاً رزول نامیده می­شوند. از این رزین­ها بیشتر در تولید             مواد ساینده، ساخت فراورده­های دیرگداز، به عنوان ماده نسوز در تولید آجرهای کربن- منیزیت، به عنوان چسب در تولید انواع قطعات چوبی و عایق­های الکتریکی، انواع چسب­های صنعتی غیرهواخشک و تولید لاک انواع قوطی استفاده می­شود و به حالت مایع قابل عرضه­ می باشند. بهترین دمای پخت برای این نوع رزین­ها ۱۲۰ تا ۱۶۰ درجه سانتی­گراد است.

نووالاک­ها:رزین­های فنولی که بر پایه کاتالیزور اسیدی هستند، اصطلاحاً نووالاک نامیده می شوند. از این رزین­ها بیشتر در تولید مواد مقاوم در برابر سایش (سنگ برش و ساب)، لنت ترمز، چسب کفشک، انواع نمدهای صنعتی و تولید
ماسه­های رزین استفاده می­شود. این رزین­ها به دو حالت جامد (پودری) و مایع قابل عرضه­ می باشند.

0 Comments

Add Your Comment: