پوشش ضد خوردگی

پوشش ضد خوردگی

در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز، پتروشیمی، ذوب فلزات، آب وفاضلاب، تولید فراورده‌های لبنی و…. که در معرض خوردگی هستند، می‌توان از پوشش‌های پلیمری ( فایبرگلاس ) جهت مقابله با خوردگی استفاده نمود. جهت هر نوع ماده خوردنده با توجه به اسیدی یا بازی بودن آن از پوشش خاص خود استفاده می‌شود. معمولا جهت اسیدها از رزین‌های وینیل استر و جهت بازها از رزین‌های اپوکسی استفاده می‌شود. با توجه به میزان جذب آب و جذب شیمیایی بسیار پایین کامپوزیت‌های الیاف شیشه در حد ۰٫۲ درصد، می‌توان گفت که خوردگی در این پوشش‌ها در مقابل اکثر سیالات خورنده به صفر میل می‌کند. بطور مثال در صنعت نفت ایجاد خوردگی در تجهیزات فرآورشی و خطوط لوله انتقال، یکی از مهمترین معضلات می‌باشد.شدت و میزان خوردگی با توجه به شرایط انجام عملیات و نوع سیال فرآورشی در تاسیسات مختلف، متفاوت است. در میان تاسیسات فرآورشی نفت خام،بیشترین میزان خوردگی در واحدهای نمکزدایی به دلیل جداسازی نمک از نفت و تولید پساب به وجود می آید. به طور کلی می‌توان گفت شدت خوردگی در بخش انتقال پساب بسیار زیاد و علیرغم تزریق مواد کنترل‌کننده خوردگی همچنان غیرقابل کنترل می‌باشد. به منظور کنترل خوردگی سالیانه مقادیر زیادی مواد کندکننده خوردگی در واحدهای نمکزدایی مصرف می شود که هزینه های هنگفتی را به دنبال دارد. که می‌توان با پوشش‌های ضدخوردگی از این لوله‌ها محافظت نمود و از صرف هزینه و مشکلات دیگر آن جلوگیری نمود.

برخی از پرکاربردترین سیالاتی که در صنایع استفاده می‌شوند عبارتند از:

  • اسید سولفوریک

پر مصرف ترین اسید در صنعت می‌باشد. از این اسید در بسیاری از صنایع مانند واحدهای شیمیایی و پتروشیمی برای تولید سایر موادشیمیایی، واحدهای تولید مس، سرب، روی و ذوب آهن در فرآیندهای الکترولیز و لیچینگ، نیروگاه های حرارتی در تصفیه خانه ها و باتری خانه ها استفاده می شود.

  • اسید کلریدریک

اسید کلریدریک در صنایع پتروشیمی و صنایع فولاد یکی از شناخته شده ترین و در عین حال خطرناکترین اسیدها می باشد. در واحدهای پتروشیمی، واحدهای اسید شویی مجتمع های تولید فولاد و همچنین بسیاری از واحدهای تولیدی مواد شیمیایی، از این اسید استفاده می شود. ماکزیمم غلظت این اسید در صنعت در حالت ماکزیمم بین ۳۲ تا ۳۶ درصد می‌باشد.

  • اسید نیتریک

در بین اسیدها بشدت اکسنده می‌باشد. در صنایع نظامی در تولید برخی از مواد شیمیایی، واحدهای تولید مواد شیمیایی، جهت اسید شویی مجتمع های تولید فولاد ضد زنگ کاربرد دارد.

 

  • محلول‌های نمکی

این محلول‌ها در خطوط انتقال آب دریا، آب شیرین‌کن‌ها، واحد‌های نمکزدایی یافت می‌شود که باعث خوردگی خطوط لوله و بخصوص تجهیزات می‌گردد.

کلیه سطوح بتنی و فلزی در معرض این سیالات دچار خوردگی شدید می شوند همانطور که قبلا گفته شد جهت جلوگیری خوردگی سطوح توسط سیالات ذکر شده در بالا و سایر مواد خورنده می‌توان از پوشش فایبرگلاس استفاده نمود.

0 Comments

Add Your Comment: